Kajakiem po Rospudzie

wpis w: Bez kategorii 0

Kajakiem po Rospudzie

24.06.2018

Spływ kajakowy Rospudą to sposób na spędzenie dnia w sposób przyjemny, aktywny, acz bez specjalnego przemęczania się. Możliwości spływu są różne, sami zarezerwowaliśmy całość w jednej z kilku firm mieszczących się w Raczkach i okolicach. To chyba najprostsza opcja – z umówionego miejsca zostajemy razem z kajakiem dowiezieni na miejsce rozpoczęcia spływu, a po paru godzinach odebrani z naszej mety. Dla dwóch osób to koszt około 60 zł.

Jak dla mnie główną zaletą była widokowość trasy – pochylające się nad rzeką drzewa, zielone trawy „płynące” z nurtem, niebieskie ważki. Woda jest płytka, czasem nawet na tyle, że niewprawni kajakarze, czyli tacy jak my ;mogą osiadać na mieliznach. Tak przynajmniej było na początku upalnego czerwca, pewnie stan wody zależy od pory roku.

Startujemy od przystani nad jeziorem Bolesty (koordynaty: 54.02737, 22.7353) Jest to jednocześnie dobra miejscówka na biwak czy nocleg. Rozpoczynając od spokojnej wody jeziora, mamy czas na zapoznanie się z kajakiem i poćwiczenie wiosłowania. Naszym docelowym miejscem jest uroczysko Święte Miejsce. Po drodze możemy zrobić sobie przystanek przy młynie (konieczność przeniesienia kajaków) i przy barze za Dowspudą (niestety kiedy my płynęliśmy był zamknięty). Warto być na miejscu przed umówionym czasem żeby zajrzeć do znajdującej się na uroczysku kaplicy. Na spływ warto przeznaczyć 5-6 godzin, zakładając dość leniwe tempo.